Forumnyheter:

Nytt forum om bokföring!

Huvudmeny

Bokföring i efterhand

Startat av Panik, mars 01, 2011, 02:01:44 PM

Föregående ämne - Nästa ämne

Panik

Hej,

Jag har fått i uppgift att hjälpa en vän till mig med dennes bokföring, vilket jag gladeligen tog på mig. Nu visar det sig dock att det var betydligt mer komplicerat än jag trodde. Nedan kommer lite bakgrundsinfo ang. företaget.

Företaget är ett relativt nystartat AB och använder sig av fakturametoden. Bolaget gör affärer både inom och utanför Sverige.

Min fråga berör förskottsbetalningar, orderbekräftelse och fakturor där betalat belopp ej stämmer överens med fakturan och för att krydda till det hela så skall allting göras i efterhand då de inte har bokfört något de senaste tre månaderna.

Här är ett exempel:

En orderbekräftelse ankom den 4:e december (Förlängt räkenskapsår), från en leverantör inom EU, och skall betalas i förskott/Pro Forma. Fakturabeloppet är på 16 000 EUR, varav 11 000 EUR betalades 4:e januari. Jag har ingen information om vilket datum varorna ankom. Hur bokför jag detta? Samt hur blir det med valutakursdiffen?

Jag vet hur det bokförs när det är en "vanlig" leverantörsskuld men vet inte hur man gör det när det är förskott som det är i det här fallet.

Tack på förhand!

Mvh

Fredrik Stigsson

Hej,

för att göra det smidigt kan du bokföra förskottsbetalningen den 4:e januari som ett vanligt inköp (då uppstår det ingen valutakursdifferens). När du sedan skall bokföra fakturan för detta inköp så bokför du bara mellanskillnaden om det finns någon skillnad mellan faktura och förskottsbetalning. Justeringar för varor som har förskottsbetalats utan att ha levererats kan göras i samband med bokslutet, en fordran och en minskad kostnad.