Forumnyheter:

Nytt forum om bokföring!

Huvudmeny

Bokföring av affärshändelse

Startat av Nickeloadian, augusti 20, 2010, 03:49:08 PM

Föregående ämne - Nästa ämne

Nickeloadian

Hej allesammans!

Är nyregistrerad på detta forum som ser väldigt fräscht och kunnigt ut.
Har en uppgift som jag behöver hjälp med då jag övar in och bokför olika affärshändelser!

Det skulle vara otroligt snällt om ni kunde hjälpa mig med denna, för visst kan ni den? ;)

Uppgiften lyder:

" Bengans Bar AB är en verksamhet som bedriver försäljning av drinkar. Den 31/12-2009 tvingar de personalen att jobba hela natten med att inventera lagret av groggvirke. De har 70 liter groggvirke i lager. Deras köp av groggvirke under året har uppgått till: OBS: alla priser exkl moms!

30/3: 40 st kurskompendier á 50:-/liter
30/7: 10 st kurskompendier á 40:-/liter
28/12: 50 st kurskompendier á 20:-/liter

Nettoförsäljningsvärdet 31/12-2009 är 2000:-
IB 1400 Lager 2000:-

Bokför lagret så redovisningen överrensstämmer med lagens krav. "

Varuinköp vet jag ska vara med men vet inte riktigt hur man räknar ut detta så allt stämmer då det finns många uppgifter som ser ut på liknande sett! 

Önskar ni kunde besvara frågan till mig och skulle vara hjärtligt tacksam om ni kunde!

Med vänlig hälsning
Niklas

Nickeloadian

Ingen som vet?

Är det möjligt att man räknar ut det på detta vis kanske?


Inköpspriset på dom 70liter du har kvar borde vara 50X20Kr + 10X40kr + 10X50kr Totalt 1900kr (först in först ut)

Då IB var 2000kr har lagret minskat i värde med 100kr

Konto 1400 Kredit 100
Konto 4010 Debet 10

Fredrik Stigsson

Hej,

det låter som en bra lösning :-). Bra att ha FIFU-principen och lägsta-värdets-princip som utgångspunkt vid lagervärdering men jag ser att du slarvade lite med konteringen :-).

Nickeloadian

Tackar för det Bokfoering !

Oj, ska det vara tvärtom då? :)

Fredrik Stigsson

#4
Nej, jag tänkte bara på det faktum att konteringen inte balanserar. Du har skrivit 10 i debet på konto 4010 och det borde vara enligt nedan för att konteringen skall balansera.

Konto 1400 Kredit 100
Konto 4010 Debet 100

Som tillägg kan sägas att lagerförändringar normalt brukar bokföras i kontogrupp 49 i baskontoplanen, läs mer om att bokföra varulager här.