Forumnyheter:

Nytt forum om bokföring!

Huvudmeny

Inköp av material

Startat av Jenny S1, mars 19, 2013, 11:42:40 AM

Föregående ämne - Nästa ämne

Jenny S1

Hej.

Är ganska ny inom bokföring och hittade detta forum som jag tror kan vara till stor hjälp!
Fram tills nu har jag fått ställa alla mina frågor hos en redovisningskonsult som tagit mycket betalt för frågor...

Jag sköter löpande bokföring i ett byggföretag. Ibland händer det att vi köper in material till företaget. Har tex en faktura från Biltema nu där vi köpt in materialet till vårt lager. Det som är på fakturan tillhör 4010 inköp material och varor. Men om det är inköp till oss själv kanske det skall konteras 5410 som är inventarier?

Vi kommer ju inte fakturera detta material vidare till någon kund utan det är vårt material. Samtidigt tycker jag kanske inte att kvastskaft är en inventarie egentligen eller hur ska jag tänka??

Tack på förhand :)

Fredrik Stigsson

Hej!

En inventarie är en materiell tillgång som en redovisningsenhet avser att stadigvarande bruka till ändamål för rörelseverksamheten. Förbrukningsinventarier är inventarier som kostnadsförs direkt på grund av att de är av mindre värde eller har en kort livslängd (< 3 år). I kontogrupp 54 finns det också ett konto som kallas Förbrukningsmaterial. Ett kvastskaft kanske skall bokföras som förbrukningsmaterial på konto 5460 istället för på konto 5410, men det är frivilligt om du vill bokföra det på konto 5410 eller 5460.

Jenny S