Forumnyheter:

Nytt forum om bokföring!

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Meddelanden - antikfrun

#1
Vilken lättnad, tack för din hjälp!
#2
Jag bokför varuförsäljning på 3020 som jag kallar varuförsäljning VMB.
Sen tar jag försäljningspriset minus min inköpskostnad på 3028. Sen tar jag den summan *0,8 och för över på beskattningsunderlag vmb (3030) och *0,2 till utgående moms.

Jag bokförde min förlust genom att helt enkelt hoppa över kontona 3028,3038 och 2610. Tänkte att om man inte får kvitta förlusten mot andra varor och att en förlustaffär inte ger upphov till någon moms borde det vara det rätta? Jag förstår inte varför (om) man ska använda 4028 och 4030, det blir ju ingen ny kostnad bara för att jag säljer med förlust? Att jag förlorar på affären blir ju ändå tydligt vid bokslutet när jag redovisar kostanden för sålda varor?
#3
Läste precis detta på skatterverket:
"Om du säljer en vara med förlust (inköpspriset är större än försäljningspriset) uppkommer ingen vinstmarginal. Försäljningen beskattas inte men du får inte heller räkna av förlusten mot vinst vid annan försäljning"

Betyder det att jag inte alls behöver bry mig om de där 4028 och 4038, istället bara sätta in 0 som positiv vm omfördelning, 0 på 3020 och 0 på utgående moms (sätter inte in dom men att principen är så)?
#4
Hej
jag säljer en del varor med vinstmarginalbeskattning men har nu sålt en vara med förlust. är det någon som vet hur jag ska bokföra det?
Ska jag använda 4028 och 4038 istället för 3028 och 3030 (omfördelningskonto och positiv vm konto) på något sätt?

Det jag sålde var ett porslinsfat som i vanliga fall kostar 399 kr, min inköpskostnad var 280 kr. Nu sålde jag den på rea istället till en stammis för 249 kr. kan någon hjälpa mig med konteringen?