Ett forum om bokföring

Bokföring & redovisning => Löpande bokföring => Ämnet startat av: Norrsken skrivet januari 05, 2010, 04:59:14 PM

Titel: Kontera påminnelse
Skrivet av: Norrsken skrivet januari 05, 2010, 04:59:14 PM
Hej!
Om man får en betalningspåminnelse, hur konterar man den?  Där står fakturerat belopp (som inte blev betalt i tid) och förseningsavgift. Själva beloppet måste finnas nånstans på konto 2440 lev. skulder, men vad om beloppet saknas där? dvs, det finns påminnelse om en obetalad faktura, men själva fakturan var inte bokförd innan?
Titel: SV: Kontera påminnelse
Skrivet av: AnnaN skrivet januari 06, 2010, 10:33:25 AM
Hej,

Om du använder kontantmetoden och har ett bolag som lämnar förenklat årsbokslut så är mitt förslag att påminnelseavgiften bokas så här:
Debet: 8410, räntekostnad
Kredit: 1930, konto (Här beror kontot på vilket sätt påminnelsen är betald på)

Om det är något annat än ovan så föreslår jag:
Debet: 6065, Påminnelseavgift
Kredit: 1930, konto (beroende på hur fakturan är betald)

Hjälper det dig inte så skriv gärna lite mer information som bolagsform, vilken metod, är fakturan betald, är den bokad sedan tidigare som leverantörsfaktura osv.

Hoppas det hjälper något?

mvh
Anna