Ett forum om bokföring

Allmänt => Allmänt => Ämnet startat av: Startgropen skrivet februari 03, 2011, 02:31:15 PM

Titel: Start av enskild firma. Har skickat in ansökan om F-skatts. & namnskydd. Sen då?
Skrivet av: Startgropen skrivet februari 03, 2011, 02:31:15 PM
Hej!

Vad jag har gjort är:

Min affärsidé:

Saker jag funderar på:

Jag ska ha ett kontor i hemmet och behöver köpa ett höj och sänkbart skrivbord, en dator, en router och en stol samt lite förbrukningsmaterial. Jag vill gärna komma igång med det snarast, så att jag är redo om jag får en kund som vill/tillåter (beroende på situationen och vad vi kommer överens om passar bäst) att jag arbetar ifrån mitt hemmakontor. För att kunna bokföra det så behöver jag ju ett bokföringsprogram samt kunskap att klara av att bokföra detta.

Bör jag välja ett bokföringsprogram snarast? Och hur införskaffar jag mig lättast de bokföringskunskaper jag behöver just nu? Är otålig att komma igång.  :)

Som märks så är min företagsstart lite trevande och aningen kaotisk.  :o Jag försöker ordna till en bra struktur och lära mig allt som behövs. Allt är väldigt nytt för mig! När det gäller mitt yrkesområde så ser det mycket bättre ut, jag lovar!  ;)

Tack för att du läste ända hit! Jag är väldigt tacksam för alla synpunkter och råd jag kan få.
Titel: SV: Start av enskild firma. Har skickat in ansökan om F-skatts. & namnskydd. Sen då?
Skrivet av: Kiki skrivet februari 03, 2011, 03:22:32 PM
Hej,

lycka till med företaget!

Håller med om att det är trevligt att vara egen företagare. Men så klart uppgiften är krävande.

Vad det gäller bokföring. Jag använder VismaSPCS. Jag är väldigt nöjd med programmet. Du kan välja enkla eller mer avancerade system, precis efter ditt önskemål. Själv litar jag inte till 100% på ett online program som är kopplade till min bank. Inte funktionsmässig utan av säkerhets skäl.

Jag har läst ekonomi och bokförings kurser på högskolan. Dels fristående och dels inom programmet jag läste. Har läst genom massa böcker ringde till min bror (han är controller), och ställde/ställer massor frågor. Jag är inte svensk så ibland var det inte lätt rent språkmässigt,. men det går att lära sig.
Det finns ju olika böcker, och skatteverket informerar också väldigt mycket. Hur mycket du behöver lära dig beror ju också på företagets (du) aktiviteter. För att få en grundläggande förståelse för bokföring, förutsatt att en saknas helt, är "Att föra bok" visserligen en bra början.

Marknadsföring, jo...jag kanske kan tipsa om att skicka ut nyhetsbrev istället för kallringa. Prova "getanewsletter". Du får, tror jag, 100 utskick gratis per månad. Behöver du fler kan du uppgradera till bra pris.

För faktureringen kan du kanske börja med positionsett. Programmet är gratis och finns att köpa, beror på vad du behöver. Men som start kanske tillräckligt?

Du kommer troligen att behöva lära dig olika program i början, så börjar inte med för komplicerade program som bara gör dig galen. Gör det enkelt för dig.

Kiki
Titel: SV: Start av enskild firma. Har skickat in ansökan om F-skatts. & namnskydd. Sen då?
Skrivet av: mikaelgreen skrivet februari 04, 2011, 12:22:05 AM
De större onlineprogrammen på marknaden idag tror jag inte har några säkerhetsproblem som vi småföretagare behöver oroa oss för. De är även OK legalt (krävs faktiskt inte så mycket för det). Har inte testat Speedledger, men kopplingen till bank förstår jag är praktisk om man inte har kört så mycket bokföring. Tror det ingår nån slags support på telefon också. Fast det kostar väl några hundralappar i månaden?

Övriga onlineprogram: Fortnox är rätt billigt liksom e-conomic, där Fortnox är mer traditionellt uppbyggt och e-conomic försökt hitta lite nya vägar. Smaksak vad man gillar. 24/7 office är overkill för en ensamföretagare.

Offline skulle jag väl köra på Visma Enskild Firma, även om jag inte har testat just det programmet.

Lär du dig bäst från en bok eller på kurs? Som bok har säkert BL info nån bra bok.

Ftgsförsäkring är som hemförsäkring för ditt ftg, dvs det täcker det basala. Om din jobblaptop faller i backen täcks det t ex inte av hemförs.

/Micke

Skulle jag själv starta egen konsultlåda skulle jag nog köra online.
Titel: SV: Start av enskild firma. Har skickat in ansökan om F-skatts. & namnskydd. Sen då?
Skrivet av: LAREMA skrivet februari 10, 2011, 12:24:18 PM
Själv så startade jag enskild firma 1/6-10 och då valde jag VISMA Enskild firma och det fungerar bra. Det har lite begränsningar, men jag skall arbeta med det som jag kan, inte hålla reda på en massa olika konton.